Armatura kriogeniczna, jest wykorzystywana w przemyśle do specjalistyczne zastosowania. To szczególny rodzaj armatury, który używany jest wszędzie tam, gdzie wymagana jest ponadprzeciętna szczelność w kontakcie z gazami przemysłowymi transportowanymi i przechowywanymi w temperaturach rzędu minus 196 st.C

Specyfika armatury kriogenicznej

Armatura kriogeniczna znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, gdzie wymagana jest wysoka szczelność i obowiązują restrykcyjne wymogi dotyczące ochrony środowiska i atmosfery. Stosowana jest m.in. w przypadku gazów przemysłowych i LNG.

Mianem armatury kriogenicznej określamy specyficzne urządzenia stosowane w różnorodnych gałęziach przemysłu. Mowa tutaj przede wszystkim o zaworach o wyjątkowej szczelności i wytrzymałości. Jest to bardzo ważne, ponieważ z ich zastosowaniem transportowane są m.in. płynne gazy. Oprócz tego do tej grupy produktów zaliczamy również rurociągi, zbiorniki i instalacje przeznaczone do przechowywania i transportu gazów, oparów, powietrza. Jak nietrudno się domyślić, ze względu na specyfikę tych substancji niezbędne jest zachowanie maksymalnej szczelności. I właśnie wówczas stosowana jest armatura kriogeniczna.

Gdzie przede wszystkim znajduje zastosowanie armatura kriogeniczna?

Armatura służy do przechowywania i transportowania płynnych gazów (stosowane głównie w przemyśle spożywczym, energetycznym, medycznym), które najczęściej występują w niskich temperaturach. Konieczność ich solidnego zabezpieczenia wynika z faktu, że stosunkowo łatwo mogą wyparować lub wyciekać z nieodpowiednio szczelnej armatury i stanowić poważne niebezpieczeństwo. Dlatego zbiorniki, w których są umieszczane, muszą być odpowiednio do tego przystosowane. Wówczas właśnie znajdują zastosowanie zawory kriogeniczne. Co więcej, z uwagi na specyfikę oraz późniejsze zastosowanie płynnych gazów, nie mogą być one narażone na kontakt z materiałamii, które mogłyby doprowadzić do ich zanieczyszczenia. I tu znów najlepiej sprawdza się armatura kriogeniczna, która w żaden sposób nie wchodzi w reakcję z płynnymi gazami, a więc nie wpływa na właściwości substancji przechowywanej.

Armatura kriogeniczna znajduje zastosowanie również w cysternach, dozownikach płynnego azotu czy instalacjach służących do zamrażania.